Forsiden>Artikler>Nytt internasjonalt samarbeid for fremtidens ledere
Nytt internasjonalt samarbeid for fremtidens ledere

Nytt internasjonalt samarbeid for fremtidens ledere

Areopagos har startet et nytt og spennende prosjekt i samarbeid med Lutheran Theological Seminary (LTS) i Hongkong.

Lutheran Theological Seminary (LTS) er en økumenisk utdanningsinstitusjon i Hongkong som tilbyr teologistudier på bachelor- og masternivå.

 

Areopagos og LTS har hatt et partnerskap i mange tiår. LTS har i dag en visjon om å utdanne fremtidens ledere for både Hongkong, Kina og Mekong-regionen, og spesielt i land som Myanmar, som er i en utfordrende situasjon med tilgang til teologisk utdannelse. Areopagos vil derfor støtte studerende med scholarships, samt støtte LTS i deres exposure trips, som er et program for unge fra de forskjellige landene. Vi har startet opp Reichelt Student and Dialogue Scholarship som direkte støtter studerende, og de første til at inngå i prosjektet er to studenter fra Myanmar – Sa Khaing Htoo og Naw Cynthia Moe - som fortsetter og fullfører sine studier ved LTS.   

Nytt internasjonalt samarbeid for fremtidens ledereLutheran Theological Seminary (LTS) i Hongkong

 

Nettverk for fremtidige ledere 

Målet med dette prosjektet er å skape et nettverk for fremtidige religiøse ledere hvor kunnskap i teologi, dialog og lederskap kan få vokse. Håpet er at situasjonen i Myanmar i fremtiden igjen vil forbedres - og da er det viktig at kirkens fremtidige ledere har kompetanse til å samarbeide med andre ledere på tvers av etniske og religiøse forskjeller for å bygge opp et godt samfunn sammen. Mens det stadig er en utfordrende situasjon i landet er det verdifullt med ledere i kirken som har dette perspektivet med seg. Med prosjektet ønsker vi å skape et trygt rom for åndelig fordypning og refleksjon, samt interkulturell og interreligiøs dialog.  

- Denne formen for dialog og interkulturell kommunikasjon er en viktig del av Areopagos; at vi kan lære av hverandre fra ulike kulturer og perspektiver som kan berike oss alle, forteller Ilse Paakkinen, som jobber med det internasjonale arbeidet i Areopagos og har sin base i Hongkong.  

Vi ønsker med dette å støtte mennesker som vil tjene samfunnet gjennom diakoni, fredsbygging og sosialt engasjement.  

 

Ønsker å utvide kunnskap 

Sa Khaing Htoo studerer teologi med et fokus på historie. Han har vokst opp i en kristen familie som baptist, men med mange venner i ulike kirkesamfunn. Dette vekket interessen hans for kristendommens opprinnelse og utvikling i sine mange former – som ble motivasjonen for å dykke dypere ned i historien.  

Nytt internasjonalt samarbeid for fremtidens ledereSa Khaing Htoo

For Cynthia har bestefaren hennes vært en stor motivasjonsfaktor som ønsket at hun skulle studere teologi. Hun trekker også frem bibelverset Matteus 6:33  

- Søk først Guds rike og hans rettferdighet, så skal dere få alt det andre i tillegg. 

Nytt internasjonalt samarbeid for fremtidens ledereNaw Cynthia Moe

Hun ser også på det som et kall fra Gud, og forteller at jo mer man lærer, jo mer vil man se. I starten ville hun bli misjonær, men har gjennom studiene oppdaget at hun ønsker å bli teologisk lærer og undervise ungdommene i hennes lokalsamfunn. Det ønsker også Htoo.  

- Jeg har fått mye kunnskap her. Vi kommer fra et annet land, en annen kultur og et annet språk, men føler oss som en familie her på LTS, forteller Htoo.  

En av de viktigste lærdommene så langt har for Cynthia vært hvordan man kan tenke mer som Jesus og å bli en leder som han – en ydmyk en.  

- Vi ønsker å utvide vår kunnskap, som ikke bare hjelper oss, men vårt lokalsamfunn. Jeg er utrolig takknemlig for denne muligheten, forteller Cynthia.  

 

Et samarbeid i dialog på tvers 

Begge studentene trekker frem dialog som en viktig del av både deres studie og personlige liv. For Cynthia er det en sentral del av hennes måte å snakke om Gud med andre gjennom samtale.   

- Den beste måten er dialog. Gjennom dialog lærer man å forstå andre, og det syns jeg er viktig.  

Nytt internasjonalt samarbeid for fremtidens ledere

 

For Areopagos er det sentralt at studentene gjennom møter med andre får kompetanse til å arbeide dialogisk på tvers av etniske og religiøse grupper blant kirkeledere, religiøse ledere og i sivilsamfunnet, som de kan ta med inn i oppbyggelsen av et nytt samfunn. På den måten blir det et arbeid som ikke er preget av splittelser, men preges av et støttende samarbeid på tvers. 

 

Et meningsfylt samarbeid 

Nytt internasjonalt samarbeid for fremtidens ledereHellen Bok, leder for Mekong-studentene på LTS

Hellen Bok er leder for Mekong-studentene på LTS. Hun forteller at dette prosjektet har stor verdi både for studentene og for LTS. 

- LTS er et økumenisk samarbeid. Vi har studenter fra ulike kirker, land og kulturer. Med det får vi arbeidet med teologi fra ulike vinkler og perspektiver. 

- Areopagos har jobbet mange år i Hongkong, så vi er glade for å samarbeide med noen vi har en lang tradisjon med. Det gjør det mer meningsfylt.  

TEKST Sina Vestøl
FOTO: Ilse Paakkinen
Publisert 14.03.2025
Powered by Cornerstone