Forsiden>Artikler>Dialogens kraft – tilbakeblikk på fem år som generalsekretær
Dialogens kraft – tilbakeblikk på fem år som generalsekretær

Dialogens kraft – tilbakeblikk på fem år som generalsekretær

 – Disse årene har vært en innholdsrik reise og jeg gleder meg stort til å følge med på veien videre for Areopagos, forteller Silje Kvamme Bjørndal

Silje Kvamme Bjørndal har sine siste dager som generalsekretær i Areopagos, før Hallvard Olavson Mosdøl tar over i januar 2026. Nå ser hun tilbake på gode øyeblikk fra sine fem år i Areopagos med takknemlighet og ser frem til å følge med på veien videre.

 

 – Hva tar du med deg videre fra din tid i Areopagos?

 – Disse årene har vært en innholdsrik reise, så jeg tar med meg mye forskjellig videre – både av lærdom og inspirasjon, forteller Silje.

Dialogens kraft – tilbakeblikk på fem år som generalsekretærSilje Kvamme Bjørndal har vært generalsekretær i Areopagos de siste fem årene.FOTO Sina Vestøl

Hun forteller om en enorm takknemlighet for alle menneskene hun har møtt og fått jobbet sammen med i sine år som generalsekretær. Mennesker fra forskjellige land og deler av organisasjonen, så vel som samarbeidspartnere og andre organisasjoner.

 – Disse møtene har lært meg om dialogens kraft og potensial.

Hun ser tilbake på en periode der det også har skjedd en del på den større geopolitiske scenen, noe som minner oss om at verdier mange av oss har tatt for gitt, nå er i spill og krever mot og årvåkenhet.

 – Her tror jeg Areopagos kan bidra. Vi har en lang tradisjon i å løfte frem praksiser som bidrar til økt forståelse, og som gir rom for søkende med forskjellige bakgrunner til å finne sammen i sin søken etter sannhet, skjønnhet og sammenheng i tilværelsen – også når tilværelsen oppleves kaotisk og uforutsigbar.

 

 – Har du et favorittøyeblikk du vil trekke frem?

 – Her kunne jeg trukket frem mange fine øyeblikk, sammen med stab, frivillige og folk som har dukket opp på våre arrangementer og program i Norge og Danmark.

Likevel velger hun ut et sterkt øyeblikk fra et nylig digitalt møte hun aldri kommer til å glemme. Det var da hun og styrelederen skulle orientere partnerne i Hongkong om at Areopagos nå skulle få en ny generalsekretær.

– Den umiddelbare responsen var så hjertevarm og overveldende at jeg ble rørt til tårer. Mest fordi den samtalen ble et viktig vitnesbyrd om hva vi sammen i Areopagos har jobbet med, og oppnådd, de siste årene – i forhold til tillit, strategi og samarbeid internt og med partnere, som bidrar til at vi enda bedre kan oppfylle vårt oppdrag i verden.

Dialogens kraft – tilbakeblikk på fem år som generalsekretærFOTO Sina Vestøl

 

– Hvilke endringer har du sett i Areopagos de årene du har vært generalsekretær?

Silje forteller at det er flere nivåer og mange ting hun kunne pekt på, men det hun anser som den viktigste endringen handler om sammenhengskraften i organisasjonen.

 – At vi opplever å dra i samme retning på norsk og dansk kontor, og at vårt internasjonale program også er en integrert del av vår strategiske satsning på dialog og trospraksis.

 

 – Hva ser du frem til å følge med på videre i Areopagos?

Silje forteller at det er en stor glede at hun og påtroppende generalsekretær, Hallvard Olavson Mosdøl, har hatt god tid til overleveringen i denne overgangen.

 – Hallvard og jeg har hatt mange fine samtaler om Areopagos og veien videre. Han kommer inn med stort engasjement og solid teologisk kompetanse, samt verdifull praksiserfaring som prest i folkekirken.

 – Sammen med Areopagos sin dyktige stab og styre, kommer vi til å se at Areopagos betyr enda mer for flere fremover under Hallvards ledelse, og det gleder jeg meg stort til å følge med på videre!

 

 

TEKST Sina Vestøl
FOTO Sina Vestøl
Publisert 06.12.2025
Relevante saker
Areopagos
Areopagos, Nyheter
Areopagos, Nyheter
Areopagos, Tao Fong Shan
Areopagos
Powered by Cornerstone