20. til 27. mars reiste Areopagos’ styre til Tao Fong Shan, hvor de møtte partnere og deltok i en rekke viktige begivenheter. Et sentralt høydepunkt var signeringen av en femårig samarbeidsavtale – en fornyelse av den eksisterende avtalen mellom Tao Fong Shan Foundation Limited og Areopagos. Det var stor glede og feiring i forbindelse med avtalen.
Samarbeid og tillit
Tao Fong Shans styreleder, Elder Wong, uttrykte glede over samarbeidet, og som et konkret tegn på denne tilliten deltok han også i en felles reise til Kina. Her besøkte Areopagos’ styreleder Poul Erik Knudsen, generalsekretær Silje Kvamme Bjørndal og Areopagos’ internasjonale leder Andreas Dybkjær-Andersson ulike partnere i Kina – sammen med representanter fra Tao Fong Shan.
At dette kunne gjøres i fellesskap, er et uttrykk for vårt nære samarbeidet og den gjensidige tilliten mellom partene. Både signeringen av samarbeidsavtalen og reisen ble feiret i tradisjonell kinesisk stil med underskrifter, fotografering og kinesisk mat rundt det runde bordet. Det ble også gode samtaler mellom Areopagos’ styre, med medlemmer fra Danmark, Norge og Sverige, og Tao Fong Shans styre i Hongkong.

Nesten 100 år senere er Tao Fong Shan et kristent spiritualitets- og pilegrimsmål, hvor det holdes daglige andakter i kirken som ble bygget i daoistisk tempelstil på Reichelts tid. Det tilbys også kurs i åndelig veiledning og kristen kinesisk kunst, blant annet porselensmaling og kalligrafi, og det arrangeres møter mellom representanter for ulike religioner. I tillegg er Tao Fong Shan et populært utfluktsmål, spesielt i helger og ferier der mange kommer for å oppleve stedets tradisjoner.
Skandinavisk gudstjeneste med fokus på vennskap
Et annet formål med reisen var å løfte fram det nordiske samarbeidet. Det dansk-norsk-svenske styret deltok i en skandinavisk gudstjeneste med temaet vennskap. Predikanten var Notto Thelle, og liturgien ble ledet av Nicolaj Stubbe Hørlyck, dansk prest i Bangkok.
Gudstjenesten inkluderte bidrag fra prester og lekfolk fra hele Norden, kinesiske salmer og musikk, samt en liturgi inspirert av Karl Ludvig Reichelts gamle teologi kombinert med moderne salmer, blant annet av Janne Mark. Reichelts hengivelsesbønn ble også brukt.
Notto Thelle og den levende arven
Det var spesielt å ha Notto Thelle til stede som predikant. Thelle delte sin personlige historie om barndommen på Tao Fong Shan, der han som norsk gutt løp rundt i naturen – et symbolsk sted for møtet mellom Øst og Vest. Nå, 84 år gammel, sto han igjen på fjellet og bandt sammen fortid og nåtid.
Han fortalte om reisen fra barndommen i Hongkong til arbeidet i Japan med et dialogsenter, og om den teologiske arven fra Reichelt. Han løftet fram Reichelts forventning om at Gud virker i hele verden, og at det finnes spor av Gud i hele skaperverket.
Notto Thelle snakket også om hvordan vennskap er en viktig del av dialogen i Reichelts ånd. Han introduserte et nytt ord: medstandere – et uttrykk for at søkende mennesker ikke er motstandere, men brødre og søstre på en felles vei.
Spesielt i en tid med økende polarisering og fremmedgjøring er det viktig å gjenoppdage denne åpenheten og dialogen. Dette var også et tema i samtalene mellom deltakerne fra Danmark, Norge, Sverige, Hongkong og Kina.
Framtidig samarbeid og ungdom i Hongkong
Et annet mål med reisen var å diskutere mulighetene for igjen å sende unge mennesker fra Danmark, Norge og Sverige til Hongkong og Tao Fong Shan. Tidligere har endringer i konteksten og koronanedstengninger gjort dette vanskelig de siste årene.

Det ble holdt samtaler med partnere på Tao Fong Shan om hvordan dette kan revitaliseres. Det er et ønske om å ha et fellesskap i Hongkong hvor både unge fra de nordiske landene og fra Hongkong kan møtes i dialog mellom kultur og religion.
Areopagos hadde også gode samtaler med Merete Hallen, leder for Asia-arbeidet i Det Norske Misjonsselskap. Det jobbes med modeller for utvekslingsopphold og praksisplasser for teologistudenter og andre unge.
Samtidig var det sterkt symbolsk at Esben Petersen, nestlederen for NCC Center for the Study of Japanese Religions i Kyoto – et senter startet i Reichelts ånd og støttet av Areopagos – også deltok. Petersen ønsker å knytte forbindelser både til tidligere ledere som Notto Thelle og til dagens aktører i Areopagos. Dette åpner for mulig framtidig samarbeid mellom Kyoto og Norden.